- Reklama -události
DomůRady a NávodyDobrá zpráva pro fanynky umění: Obrazy

Dobrá zpráva pro fanynky umění: Obrazy

- Reklama -aktualita

Obrazy, ale i koláže a sochy slavného italského umělce Amedea Modiglianiho můžete aktuálně obdivovat ve známém vídeňském muzeu Albertina.

Obrazy Amedea Modiglianiho v Albertině (zdroj: Maroš Puček)
U příležitosti stého výročí úmrtí tohoto předního umělce avantgardy a průkopníka Art Déco počátku 20. století připravila vídeňská galerie Albertina retrospektivní výstavu, věnovanou tomuto slavnému umělci. Expozice, která potrvá až do 9.ledna 2022, soustřeďuje jeho díla z různých světových muzeí a soukromých sbírek, jakož i několik výpůjček z Musée national Picasso-Paris a sbírky Jonase Nettera. Modiglianiho premiéra ve Vídni představuje jeho slavné akty a vynikající portréty či sochy, které se v muzeích v celé Evropě vyskytují jen ojediněle. V Albertině zaujímá tento umělec místo v kruhu jedinečných avantgardních malířů a také ústřední pozici v něčem, co je označováno jako Revoluce primitivismu.

Nenapodobitelný umělec

Amedeo Modigliani se ve svých dílech odkazoval na renesanci, ale také na africké, egyptské, východoasijské a řecké archaické umění. Jedinečná výstava věnuje zvláštní pozornost jeho celoživotnímu zkoumání původu umění. Jeho tvorba je zde také konfrontována s díly jeho kolegů Picassa, Brâncuşiho a Deraina, jakož is artefakty z historických a mimoevropských světových kultur.

Jeden z Modiglianiho obrazů (zdroj: Albertina)
Snad každý, kdo se trochu zajímá o umění, si okamžitě představí jeho melancholické portréty žen, ale i mužů s protáhlými tvářemi, ostrými nosy a zamlženými pohledy. Modigliani během svého krátkého života vytvořil jen něco přes 350 uměleckých děl (přičemž např. Pablo Picasso jejich světu zanechal kolem 20 tisíc), ale vnitřní síla, která z jeho prací vyzařuje a jeho geniální rukopis učinili z něj jednoho z nejvýznamnějších umělců 20. století. Jeho život poznamenaly chudoba, drogové excesy i těžká nemoc, která ho nakonec stála život a pouze díky svému umění si dokázal vydělat na nájemné a nejpotřebnější věci k přežití. Během života nedosahoval velkých úspěchů, popularity dosáhl až po své smrti.

Ležící akt (zdroj: bpk Staatsgalerie Stuttgart)
Dnes patří k nejdražším umělcům v historii a ceny za jeho obrazy dosahují částky v milionových výškách. V roce 2015 se v dražební síni Christie‘ s v New Yorku jeho obraz ležící akt – Nu couché prodal za 170 milionů dolarů, čímž se zařadil do první desítky nejdražších výtvarných děl na světě.

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Nejnovější články
- Reklama -PR články
Další články autora
- Advertisement -podnikatel