- Reklama -události
DomůPro ŽenyMuži jí vysvětlují, proč byli násilní. Stydí se před ní i sami...

Muži jí vysvětlují, proč byli násilní. Stydí se před ní i sami před sebou

- Reklama -aktualita

Nejdůležitější je podle ní pomáhat lidem, kteří násilí zažívají. Pracovat s těmi, kdo se ho dopouštějí, je však podle psychoterapeutky BARBORY JAKOBSEN velká prevence pro další potenciální oběti, děti i pro společnost.

V Norsku vede jedno z center organizace Alternativ Til Vold (ATV), která se jako první v Evropě začala zabývat prací s pachateli násilí již v roce 1987.

JAKOBSEN v rozhovoru přibližuje, zda se násilní lidé dokáží změnit, zda se dá odosobnit, když její muži vyprávějí o závažném násilí, které spáchali, ale i proč nejednou svalují své chování na oběti.

Co v člověku probouzí násilné chování?

Člověk se násilný nerodí. Každý má nějaký temperament, ale násilí je problém, za kterým stojí různé okolnosti. Víme například, že většina z těch, kteří se ho dopouštějí, byli sami vystaveni násilí, emoční deprivaci, sexuálnímu zneužívání nebo závažnému šikaně během svého dětství a dospívání.

Není to tak, že když byl člověk vystaven násilí, určitě ho bude činit, je však vyšší riziko, že s ním může mít problém. A roli hraje i to, jakým způsobem se k násilí staví společnost.

Pokud ho toleruje a nevymezuje se vůči němu, jednodušší v ní násilí přetrvává. Rovněž pokud neexistuje pomoc pro lidi, kteří se ho dopouštějí, je obtížné ho zastavit tam, kde se zastavit dá, tedy přímo u nich.

Také je důležité, jak je společnost nastavena v rámci rovnoprávnosti žen a mužů. Ve společnostech, kde jsou velké rozdíly mezi lidmi v rámci hierarchie, je násilí více, než v těch, kde ty rozdíly nejsou tak velké.

Norsko a Skandinávie se dnes považují za jakousi baštu rovnoprávnosti mužů a žen. ATV existuje již od roku 1987. Proč vznikla potřeba vytvořit takovou organizaci?

Dá se říci, že s násilím mají problém všechny společnosti. Je to běžný problém. V Norsku vzniklo ATV s podporou feministického hnutí, když se realizoval projekt zaměřený na pochopení příčin násilí.

Málo lidí se ptalo, co je za tím, že se člověk násilí dopouští. Začalo se tedy mluvit s muži, kteří měli problém s násilím na svých partnerkách, abychom lépe chápali, co se děje a proč ubližují svým nejbližším.

V té době zde byli tři mužští kolegové, kteří v rámci iniciativy o nabídce začali více mluvit a od té doby má ATV více klientů, než jsme schopni pokrýt. Organizace má 15 poboček po celém Norsku a přes 100 klinických psychologů a psycholožek. I to ukazuje, že tato služba je nutná.

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Nejnovější články
- Reklama -PR články
Další články autora
- Advertisement -podnikatel