Kýčové plastové věnce a květiny, svíčky v umělohmotných kahancích i lesklé stuhy, které nelze jednoduše vyseparovat. Zejména v dušičkovém období praskají hřbitovy pod náporem levné a neekologické výzdoby.
Jen na bratislavském hřbitově Vrakuňa během svátků každý den vynášejí devítikubíkový kontejner směsného odpadu.
Mimo svátků se naplní za tři dny. A právě jeden takový vysypali uprostřed hřbitova.
„Chceme zjistit, jaké druhy odpadů lidé nosí na naše hřbitovy. Na základě toho nastavíme separovaný sběr odpadů, abychom jednotlivé komodity – plasty, biologicky rozložitelné odpady nebo svíčky, uměli recyklovat nebo jinak zhodnocovat,“ říká Robert Kováč, ředitel pohřebnictví Marianum.
O snížení odpadu na hřbitovech se může přičinit každý. Stačí, když k výzdobě hrobového místa zvolí ekologičtější alternativy.
Drtivá většina odpadu lze vytřídit
Dosud na hřbitově ve Vrakuni fungovaly pouze obrovské kontejnery na směsný odpad. Celý jejich obsah končil ve spalovně. Prostor pro separování odpadu nebyl vytvořen. Pokud na tom některému návštěvníkovi záleželo, bral si odpad s sebou a vytřídil ho doma.
Analýza odpadů, kterou pohřebnictví realizovalo s městskou organizací Odvoz a likvidace odpadu; s. (OLO), občanským sdružením Pryskyřice a odborníky na odpadové hospodářství ze společnosti JRK, by však situaci mohla brzy změnit a podpořit přátelštější přístup k životnímu prostředí. Zároveň mají ambici být příkladem i pro další hřbitovy.
Tříhodinová analýza ukázala, že ve velkokapacitním kontejneru končí téměř 87 procent odpadu, který by se dal vytřídit.